Dijital Müzik Dağıtımı Nedir?

Dijital Müzik Dağıtımı Nedir?

Yakın zaman öncesine kadar müzik dinleme aracı yaygın olarak CD, kaset ve plak gibi fiziksel ortamlardı. Her ne kadar CD ve plak günümüzde de üretiliyor olsa da bu durum, internet ve mobil cihazların yaygınlaşmasıyla tamamen değişti. Fiziksel ortamların yerini Spotify, iTunes, YouTube gibi dijital ortamlar aldı.

Geçmişte müzik dağıtımı fiziksel olarak yapıldığı için büyük distribütörlere ve yaygın dağıtım ağına ihtiyaç duyuluyordu. Bu durum bağımsız müzisyenler ve yeni başlayanlar için şarkılarını yayınlama konusunda büyük oranda engel oluşturuyordu. Aynı zamanda, fiziksel dağıtım maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle gelirlerden büyük payı dağıtıcılar alıyordu.

Dijital müzik servislerinin ve dijital müzik dağıtımının yaygınlaşmasıyla, müzik üreten herkes, şarkılarını yüzlerce dijital müzik servisinde yayınlayabilme ve gelir elde edebilme imkanına sahip hale geldi. Dijital müzik dağıtımı; ürettiğiniz eserlerin günümüzde yaygın olarak kullanılan Spotify, Apple Music, iTunes, YouTube Music, Deezer, Fizy gibi dijital müzik platformlarında yayınlanmasını yani müzik eserinizin bu platformlarda dinleyicilerinizle buluşmasını sağlıyor.


ENDEAVOUR RECORDS ile Dijital Müzik Dağıtımı

ENDEAVOUR RECORDS olarak single, EP ve albümlerinizi sorunsuz bir şekilde başta Spotify, Apple Music, iTunes, YouTube Music, Deezer, Tidal ve Fizy olmak üzere  dünyanın dört bir yanından 200’ü aşkın dijital müzik platformuna ulaştırıyoruz. Dijital müzik dağıtımı hizmeti sonrasında dinleme istatistiklerini takip ediyor, dijital müzik platformlarındaki bilgilerinizin doğru olduğunu kontrol ediyor, gerekli müdahalelerde bulunuyoruz. Şarkılarınız dinlendikçe elde ettiğiniz telif gelirlerinden herhangi bir pay almıyoruz. Telif gelirlerini periyodik olarak size ulaştırıyoruz.

Bağımsız müzisyenlerin dijital müzik dağıtımı sürecinde ve sonrasında ihtiyacı olan bütün hizmetleri geniş partner ağımızla birlikte, en uygun fiyatları sağlamaya gayret ederek, sanatçıya özel hizmet anlayışıyla sunuyoruz.

Bu içerik sorularınızı yanıtladı mı? Geribildirim için teşekkürler! Bir hata oluştu.

Aradığınız bilgiye ulaşamadınız mı? Bize Ulaşın Bize Ulaşın