Hazır Altyapı, Beat, Sample vb. Kullanımı Hakkında

ENDEAVOUR RECORDS olarak bizimle çalışan sanatçıların haklarını korumaya özen gösterdiğimiz gibi diğer müzisyenlerin, prodüktörlerin, aranjörlerin, DJ'lerin de haklarını korumak için titizlikle çalışıyoruz.

Gelecekte sorun yaşamamak için lütfen rehberimizi dikkatle okuyunuz. Rehberimizde yanıt bulamadığınız sorularınız için her zaman bize ulaşabilirsiniz.

Parçalarınızda hazır altyapı, beat, sample vb. bulunuyorsa;

  • Bunların ticari kullanıma (commercial-use) uygun olduğundan
  • Gerekli lisanslara ve izinlere sahip olduğunuzdan

emin olmalısınız.

Gerekli izne ya da lisansa sahip değilseniz parçalarınız yayınlanmayacaktır. Yalan beyanda bulunarak ilettiğiniz parçaların yayınlanması ve telif hakkı ihlaliyle karşılaşılması durumunda tüm hukuki sorumluluk ve cezai yükümlülükler size ait olacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda ayrıca tazminat yükümlülüğü altına girebileceğinizi unutmayın.

Rehber içeriği:

Örnekler


Ticari kullanım (commercial-use) nedir?

Pek çok prodüktör ve DJ çeşitli mecralarda, ürettikleri beat, sample ve altyapıları ücretsiz olarak paylaşmaktadır. Ancak ücretsiz (free) ibaresi bu altyapıları kendi parçalarınızda dilediğinizce kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Ücretsiz kullanım yalnızca ticari olmayan kullanım için izin sağlar. Parçalarınızın dijital müzik platformlarında yayınlanması ise ticari kullanım (commercial-use) kapsamına girer.

-

Sıkça Sorulan Sorular

1- Kullandığım altyapıyı YouTube'dan indirdim ve "free" yazıyor. Şarkımda kullanabilir miyim?

Altyapı yalnızca ticari olmayan kullanım için uygundur. Eğer prodüktör, dj vb. kullanıma izin veriyorsa e-posta ile ulaşıp bir izin belgesi temin etmeniz gerekir.

2- Kullandığım altyapıyı "royalty-free" yazan bir siteden indirdim.  Şarkımda kullanabilir miyim?

Royalty-free her zaman ibaresi bir eserin fikri mülkiyet hakları ihlali olmadan kullanılabileceği anlamına gelmez. Royalty-free ile asıl belirtilen, eserin bir kişi ya da kullanıma özgü kısıtlamaya tabi olmadığıdır. Yani gerekli izinleri alarak (ücret ödeyerek ya da ödemeden) ticari olarak kullanabileceğiniz eserlerdir. Bu tip eserlerde bir kere ödeme yaparak eserin ticari kullanım haklarını alabilirsiniz. Ancak eseri sizden başka kişiler de kendi eserleri içinde kullanabilirler. Yalnızca kendiniz kullanmak istiyorsanız "exclusive" kategorisindeki lisansları satın almalısınız.

3- Kullandığım altyapıyı indirdiğim sitede/kanalda ticari olarak kullanabileceğim belirtiliyor. Yapmam gereken başka bir şey var mı?

Böyle bir durumda kendinizi garanti altına almak için altyapıyı üreten kişiden ticari kullanıma uygun olduğunu belirten izin belgesi almanız gerekir.

-

Örnekler

  • Beatstars.com'dan ücretsiz indirme yapmak mümkün ancak ticari kullanım için lisans satın almak gerekiyor. Satın al butonuna tıkladığınız anda lisans detaylarını görebiliyorsunuz. Aşağıdaki görüntüde 49 dolar ödeyerek satın alabileceğiniz "WAV Lease" lisansı ile beat'i şarkılarınızda kullanabileceğinizi ancak 500000 dinlemeye kadar izin verileceğini görebilirsiniz. Eğer parçanız tüm dijital platformlarda bu sayıdan fazla dinlenirse telif hakları ihlaliyle karşılaşabilirsiniz. 

  • YouTube'da oldukça ünlü 27Corazones Beats kanalına bakalım. Bu kanal tüm videolarının başına "free" ibaresi koyuyor. Ancak video açıklamasında beatlerin kesinlikle ticari olarak ücretsiz kullanıma açık olmadığı, lisans satın alsanız dahi YouTube'da telif gelirinin kendisine aktarılacağı belirtilmiş. Yalnızca "exclusive" lisans alındığında YouTube da dahil olmak üzere bütün platformlarda ticari olarak kullanım iznine sahip olduğunuzun altı çizilmiş.

Bu kanal üzerinden sağlanan beat'lerle hazırlanan parçaları Spotify vb. platformlarda yayınlamak için ilgili bağlantıya tıklayarak 149 dolar fiyatlı "unlimited lease" lisansı alınmalı.

-

Platformlarda yayınlanacak parçalarım için ücretsiz olarak kullanabileceğim altyapıları nereden indirebilirim?

Dijital müzik dağıtımı hizmeti alarak platformlarda yayınlayacağınız parçalarda kullanmak üzere hiçbir ücret ödemeden ticari kullanıma uygun altyapı indirebileceğiniz bir yer maalesef yok.

Bu içerik sorularınızı yanıtladı mı? Geribildirim için teşekkürler! Bir hata oluştu.

Aradığınız bilgiye ulaşamadınız mı? Bize Ulaşın Bize Ulaşın